Akcie a dluhopisy jsou jedním ze způsobů investice

Zamýšlíte se nad tím, kam investovat své úspory? Pokud máte zájem o dlouhodobější investice s vyšší jistotu, stane se Vaším cílem například zlato. Jestliže se však chcete zařadit mezi investory, kteří rádi riskují a tím pádem mohou získat i vyšší zisk, osloví Vás akcie a dluhopisy.

Akcie je ve své podstatě majetkovým cenným papírem. S nákupem akcií se stáváte do určité míry i vlastníkem konkrétní společnosti. Zisk v tomto směru obdržíte nejenom změnou ceny akcie na burzovním trhu, ale také z případných dividend. Pod tímto pojmem si můžete představit podíl ze zisku firmy.

Pokud jde o dluhopisy, jedná se také o cenný papír. Na rozdíl od akcií, je to však určitý způsob půjčky konkrétní společnosti nebo městu. Díky tomu získáváte určitý úrok. I vývoj cen dividend lze sledovat na burze.

Akcie a dluhopisy mají velkou výhodu

Příjemný je například fakt, že akcie a dluhopisy můžete zakoupit z pohodlí vlastního domova. Dnes existuje řada online platforem, jak toho docílit, aniž byste museli řešit složitou administrativu a byli nuceni kamkoliv vyrážet.

Akcie a dluhopisy jsou investicí, o níž budete mít naprostou kontrolu, respektive můžete hodně flexibilně rozhodovat o tom, jak se vyvíjí jejich hodnota, zda přikoupíte další nebo je naopak prodáte. Opět prostřednictvím internetu.

Co byste měli ještě vědět?

Na druhou stranu je třeba zmínit, že ceny té investice jsou do jisté míry kolísavé. Je tedy zapotřebí určité znalosti daného trhu, abyste věděli, v jaký okamžik nakupovat a kdy zase prodávat. Opomíjet nesmíte ani na to, že tyto úkony bývají spojeny s jistými poplatky, takže pokud chcete akcie a dluhopisy, musíte dobře zvážit, kdy to bude.

Ať už se rozhodnete otevřít si portfolio založené na akciích nebo dluhopisech, vždy myslete na jednu hlavní věc. Své finanční prostředky investujte tak, abyste co možná nejvíce rozložili riziko jejich ztráty. Rozhodně se nevyplatí vsadit pouze na jediného koně.

Publikováno: 20. 10. 2020

Kategorie: ekonomika

Autor: MartinJirasek

Tagy: akcie | akcie a dluhopisy | dluhopisy | investice