České vynálezy, o kterých byste rozhodně měli vědět

Už od dávných dob svět zaplavují vynálezy z různých oblastí a oborů. Člověk je tvorem vynalézavým a tvořivým, takže se tomu nelze divit. S originálními a světovými nápady ostatně nepřišli jen vědci a odborníci z jiných zemí, ale také ti pocházející z České republiky. Pojďte se s námi začíst do badatelského článku, který vám primárně představí české vynálezy.

Známé české vynálezy

Mezi asi nejznámější vynález pocházející právě z Česka patří Semtex. Nejde o stejnojmenný povzbuzující nápoj, jak by si mohl, kdo myslet. Je to název plastické trhaviny, která je využívána především v rámci vojenských účelů, při demolicích a v podobných sférách.

Mezi české vynálezy se řadí také kamenotisk, za nímž stojí Alois Senefelder. Věděli jste ale také o tom, že například Josef Ressel vynalezl lodní šroub? Ano, ten, jenž je používán na mnoha lodích. Ressel se zaměřil hlavně na jeho vhodné umístění.

Jsou to i další tuzemské vynálezy, které se promítly do celého světa. Kupříkladu v roce 1907 Jan Jánský přišel s dělením krevních skupin. Také praktický bleskosvod umístěný na domech se řadí mezi české vynálezy. Stojí za ním Prokop Diviš. Pokud je Vám to ještě málo, měli bychom zmínit i vynález člověka se jménem Otta Wichterle. Jeho dílem jsou kontaktní čočky.

Další vynálezy pocházející z Česka

Známé české vynálezy doposud prezentované nejsou pochopitelně tím jediným, na co můžeme být jako Češi hrdí. Je to také nejznámější dezinfekční roztok jinak označovaný jako Chlumský roztok. Nám dobře známý kostkový cukr vznikl poprvé v Dačicích. To se psal rok 1841. A opomíjet bychom neměl ani na slovo „robot“ a jeho význam, s ním přišel v roce 1920 spisovatel Karel Čapek.

Z hlediska vědy je třeba uvést ještě dvě významná jména. Je to nejznámější genetik Johann Gregor Mendel a nejznámější epidemiolog Karel Raška. České vynálezy zkrátka můžete potkávat při toulkách kdekoliv po širém světě.

Publikováno: 23. 10. 2020

Kategorie: Věda

Autor: MartinJirasek

Tagy: česká věda | české vynálezy | kontaktní čočky | robot | Semtex