Dinosauři – Zajímavosti, které jste možná nevěděli

O dinosaurech si alespoň něco málo přečetl určitě každý. Vždyť dinosauři představují i látku učiva ve škole. Jako děti jsme je viděli v knížkách, seriálech, a jejich podobizny nás doprovází v podstatě doteď. Jde o skupinu živočichů obývajících naši planetu zhruba před 235 miliony lety. Možná právě proto budí takovou pozornost nejenom vědců, ale i běžných lidí. Proto by Vás mohl zajímat tento článek, ve kterém se oprostíme od moderních věcí, jakými jsou například automobily Tesla a vydáme se společně do minulosti.

Dinosauři lákají i v dnešní době

Nebudeme se zabývat tím, jací dinosauři běhali po naší planetě nebo jaké klasifikace dinosaurů máme. To by možná pro některé čtenáře mohlo být trochu nudné a nezáživné. My Vám chceme přinést informace zajímavé, nad kterými možná otevřete ústa.

Například to, že nejdelší dráp na světě měl dinosaurus s názvem Therizinosaurus. Jeho délka dosahovala jednoho metru. Pokud se zahledíme na létající dinosaury, tím největším byl bezpochyby Quetzalcoatlus. Jeho celková váha dosahovala hodnoty 100 kg a maximální rozpětí křídel bylo 18 m. Když už padlo slovo „největší“, určitě uvedeme i toho největšího masožravce, který měl shodou okolností také výšku 18 m. Byl to Spinosaurus.

Co dalšího Vám možná vyrazí dech?

Dinosauři v dřívějších dobách mimochodem disponovali i mnohými jinými NEJ. Třeba známý Tyranosaurus. O tom je známo, že jeho zrak byl až třináctkrát lepší nežli zrak současného člověka. Tento známý tvor měl mimochodem i svého poměrně neznámého předchůdce s výškou kolem tří metrů. Byl to Guanlong. A jestliže Vás naopak zajímá, kdo byl nejdelším dinosaurem, respektive býložravcem, tak je to Amphicoelias. Jeho délka byla 50 m.

Dinosauři povětšinou spadali mezi hloupější tvory, protože jejich IQ se odhaduje kolem hodnoty 1. Je ale pravdou, že se našli i ti chytřejší, kteří měli IQ dosahující hodnoty cca 14. Takový byl například Bambiraptor feinbergorum. Známý Tyranosaurus měl IQ asi 2.

Publikováno: 22. 10. 2020

Kategorie: Věda

Autor: MartinJirasek

Tagy: dinosaur | dinosauři | Therizinosaurus | Tyranosaurus