Infarkt – Víte, jak se projevuje u mužů a žen?

Infarkt je srdečním onemocněním, kterému se chce vyhnout bezpochyby každý z nás. Nejde o žádnou zácpu, ale o skutečný problém. Ten může v horším případě skončit úmrtím člověka. Právě z toho důvodu je třeba ho v žádném případě nepodceňovat a věnovat patřičnou pozornost příznakům. Ty se mohou lišit u mužů a žen.

Co je to infarkt?

Nejprve si pojďme trochu více přiblížit, co to vlastně infarkt je. Zjednodušeně řečeno, přestane být krví zásobována určitá část srdce. Z hlediska lékařského se jedná o ischemickou srdeční chorobu. Během tohoto procesu dochází k odumírání části srdce. Nejčastěji za to může krevní sraženina, která dokáže napáchat nevratné následky.

Jaké jsou příznaky u žen?

Je pravdou, že infarkt je v případě ženského pokolení celkem nenápadnou záležitostí a hůře se rozpoznává. Na druhou stranu tyto indicie přichází s větším předstihem nežli u pánů, takže máte víceméně dostatek času na to, abyste ho rozeznali, popřípadě pro jistotu vyhledali lékařskou péči.

Ženské příznaky přicházejícího infarktu jsou spojeny například s dýchacími obtížemi, vedle lehkého tlaku na hrudi se přidává únava, špatný pocit od žaludku, mdloby, ale i bolest v zadních částech těla. Někomu dokonce mohou ztuhnout svaly kolem krku a dorazí studený pot.

Jaké jsou příznaky u mužů?

U mužů jsou příznaky daleko viditelnější, respektive je více ucítíte. Typicky jde o bolest na hrudi, která se opakovaně vrací. Tato bolest se může přesouvat do levé části těla. Obvykle je to levá čelist nebo levá ruka. Přidat se k tomu může i pocení a zhoršené dýchání. I když někteří jedinci takové příznaky často podceňují a zveličují, může se skutečně jednat o infarkt.

Pokud k něčemu podobnému přece jenom dojde, je nutné takového člověka spíše posadit a zajistit mu dostatek kyslíku. Naprosto automatické je přivolání okamžité záchranné služby. Čím dříve je infarkt odhalen a podchycen, tím menší jsou pak jeho následky. Proto buďte vždy v pozoru.

Publikováno: 10. 10. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: MartinJirasek

Tagy: bolest na hrudi | infarkt | onemocnění | srdce