Internet je celosvětovým systémem s bohatou historií

Pojem internet je dnešní generaci lidí natolik zažitý, že se jen málokdo ohledne za jeho historií nebo vůbec samotným významem. Ve zkratce řečeno jde o celosvětový systém, který vznikl právě propojením spousty počítačových sítí. Ty mezi sebou komunikují za pomoci protokolu TCP/IP a navzájem si vyměňují data.

Internet a jeho historie

Za historií internetu ve své podstatě stojí první síť s názvem ARPANET, která pochází z roku 1969. Šlo o propojení univerzitních počítačů ve Spojených státech amerických. Ty měly čtyři uzly. Od té doby pochopitelně uběhl hodně dlouhý čas a zažila se i spousta ostatních pojmů než jen samotný internet.

Vedle počítače, v roli uzlu jsou to i speciální komunikační zařízení zvaná router. Každý z počítačů má svou IP adresu a pro jejich snazší zapamatování přišla i doménová jména neboli domény. Tohle všechno je současnost, kam internet směřoval mílovými kroky.

Pokud jde o Českou republiku, ta v tomto segmentu rozhodně nepatří mezi „dinosaury“, jak by si mohl, kdo myslet. K jejímu připojení k internetu došlo v roce 1992 na funkční lince do města Linec, která byla testována na ČVUT v Praze.

Jaké službu jsou na internetu k dispozici?

Internet jako takový na sebe pochopitelně nabaluje přemíru nejrůznějších služeb, které jsou pro nás dnes naprostou samozřejmostí. V dřívějších letech tomu tak ale nebylo. Informace v současnosti můžeme vyhledávat prostřednictvím internetových vyhledávačů, jakými jsou třeba Google.cz, Centrum.cz nebo Seznam.cz.

Nejsou to jen webové stránky využívané pro sdělování informací, ale také další komunikační kanály. Internet by například nebyl internetem bez e-mailu neboli elektronické pošty. Dnes se k tomu přidává i nejrůznější online komunikace čili Instant messaging, telefonování po internetu VoIP, přenosy souborů FTP a zmiňované domény. Služba DNS jako systém pro lepší zapamatování jmen počítačů. Ve výčtu podobných služeb by šlo jistě pokračovat – sdílení souborů, vzdálená správa a připojení, služební protokoly DHCP a SNMP nebo sociální sítě.

Publikováno: 05. 11. 2020

Kategorie: Věda

Autor: MartinJirasek

Tagy: ARPANET | internet | online komunikace | TCP/IP