Jeden zlotý: Vše, co potřebujete vědět o polské měně
Co je to zlotý?
Zlotý je oficiální měnou Polska a jeho název pochází z polského slova „zlatý“. Dělí se na 100 grošů a jeho ISO 4217 kód je PLN. Zlotý je jednou z nejstarších měn na světě, jeho historie sahá až do 14. století. V minulosti prošel řadou změn a reforem, včetně zavedení nové měny v roce 1950 a denominace v roce 1995. Dnes je polský zlotý stabilní měnou, která je volně směnitelná na světových trzích.
Historie polské měny
Zlatý, tak zněl původně název pro jeden ze základních pilířů polské měny. Złoty, jak zní jeho správný název v polštině, prošel od svého prvního zavedení ve 14. století mnoha proměnami. Jeho hodnota a podoba se v průběhu staletí měnily v závislosti na ekonomické a politické situaci země. Od roku 1995 je jeden polský zlotý (PLN) dělen na 100 grošů. Dnešní mince a bankovky nesou portréty polských králů a knížat, symboly polské historie a kultury. Informace o měně, jako je kurz polského zlotého vůči české koruně, lze snadno najít na internetu nebo v bankovních aplikacích. Pro Čechy cestující do Polska je užitečné vědět, že i když je Polsko součástí Evropské unie, platí se zde stále polským złotým a nikoli eurem.
Vzhled a nominální hodnoty
Mince o nominální hodnotě jeden zlotý je vyrobena z niklové mosazi, má průměr 23 mm a hmotnost 5 g. Na lícní straně mince je zobrazen korunovaný orel, státní znak Polska, letopočet ražby a nápis „RZECZPOSPOLITA POLSKA“. Rubová strana mince zobrazuje nominální hodnotu „1 ZŁ“ a stylizovaný obraz knížete Měška I., prvního historicky doloženého vládce Polska. Okraj mince je vroubkovaný.
Kurz zlotého k euru a koruně
Polský zlotý (PLN) je oficiální měnou Polska od roku 1945. Jeden zlotý se dělí na 100 grošů. Kurz zlotého k euru a koruně se neustále mění v závislosti na mnoha faktorech, jako je například ekonomická situace v Polsku a v eurozóně, měnová politika centrálních bank nebo globální ekonomické trendy.
Aktuální kurz zlotého si můžete snadno zjistit na internetu, například na webových stránkách bank nebo specializovaných finančních portálech. Pro běžné platby v Polsku je nejlepší směnit si peníze až na místě, například v bankách, směnárnách nebo na poště.
Při výběru směnárny si dejte pozor na poplatky a provize, které si účtují. Některé směnárny mohou nabízet zdánlivě výhodnější kurz, ale kompenzovat si to vysokými poplatky. Vždy si proto před směnou ověřte celkovou částku, kterou za své peníze dostanete. Informace o měně, jako je kurz zlotého, jsou důležité pro všechny, kteří cestují do Polska, obchodují s Polskem nebo se o polskou ekonomiku zajímají.
Zlatý, to je ten, co se třpytí, a koruna, ta patří na hlavu krále. Ale jeden złoty, to je záhada, co se schovává v peněžence a umí zašeptat příběhy o daleké zemi.
Dobromil Polák
Platba zlotým v Česku
Zlotý je oficiální měnou Polska a v České republice není běžně akceptovaným platidlem. Pokud plánujete cestu do Česka, je nezbytné si vyměnit zloté za české koruny. Výměnu můžete provést v bankách, směnárnách nebo na letišti. Doporučujeme porovnat kurzy na různých místech, abyste získali co nejvýhodnější kurz. Některé obchody a restaurace v turistických oblastech mohou akceptovat platbu v eurech, ale kurz nemusí být výhodný. Platba kartou je v České republice široce rozšířená, takže je vhodné mít s sebou platební kartu pro případ, že byste potřebovali vybrat hotovost z bankomatu nebo zaplatit v obchodě. Informace o aktuálním kurzu zlotého vůči české koruně najdete na webových stránkách bank a směnáren.
Směnárny a banky
Při cestování do Polska budete potřebovat polské zloté (PLN). Kurz se může lišit v závislosti na směnárně nebo bance, proto je dobré porovnat nabídky před výměnou. Obecně platí, že směnárny na letištích a turistických místech mívají méně výhodné kurzy než ty ve městě. Doporučuje se vyměnit si menší obnos peněz na letišti a zbytek později ve městě. Banky obvykle nabízejí výhodnější kurzy než směnárny, ale mohou si účtovat poplatky za výběr z bankomatu nebo směnu. Před cestou si zkontrolujte poplatky vaší banky za platby a výběry v zahraničí. Většina obchodů a restaurací v Polsku akceptuje platební karty, ale je dobré mít u sebe i hotovost pro menší nákupy a v místech, kde karty neberou.
Tipy pro směnu zlotých
Jeden polský zlotý (PLN) se dělí na 100 grošů. V České republice je běžně dostupný a směnit ho lze ve směnárnách, bankách nebo na poště. Před směnou je důležité porovnat kurzy, protože se mohou lišit i o několik procent. Informace o aktuálním kurzu zlotého lze nalézt na internetu nebo v mobilních aplikacích. Při výběru místa pro směnu zlotých je vhodné zohlednit také poplatky za směnu, které se mohou lišit. Některé směnárny nabízejí výhodnější kurzy pro větší obnosy peněz. Pokud plánujete platit v Polsku kartou, informujte se u své banky o poplatcích za platby a výběry v zahraničí. V některých případech může být výhodnější vybrat z bankomatu v Polsku zloté přímo.
Zajímavosti o polské měně
Jednozlotová mince je nedílnou součástí polského zlotého, měny s bohatou historií. Zloty, zavedný v 15. století, nahradil dřívější měnové jednotky a od té doby prošel řadou změn. Na líci mince jeden złoty je vyobrazen profil polského krále Boleslava Chrabrého, panovníka z 11. století, který významně posílil postavení Polska. Na rubu mince se nachází nominální hodnota a rok vydání, doplněné o stylizované prvky polského orla. Zajímavostí je, že slovo „zlotý“ původně označovalo zlatý dukát, což odráží dřívější spojení měny s drahými kovy. Dnes je polský zlotý moderní měnou, dělící se na 100 grošů, a představuje důležitý symbol polské státnosti a identity.
Funkce | Jeden Zlotý |
---|---|
Název měny | Zlotý |
Kód měny | PLN |
Směnný kurz k EUR (přibližně) | 1 EUR = 4,5 PLN |
Budoucnost zlotého
Jednozlotová mince je nedílnou součástí polského zlotého, měny, která prošla v posledních desetiletích bouřlivým vývojem. Otázka budoucnosti zlotého je v dnešní době plná neznámých. Zatímco Polsko zůstává mimo eurozónu, ekonomická integrace s Evropskou unií sílí. To vyvolává debaty o tom, zda a kdy by se země mohla připojit k jednotné měně. Přijetí eura by znamenalo konec zlotého, včetně oblíbené jednozlotówki, a s ním i ztrátu monetární suverenity. Na druhou stranu by to mohlo přinést stabilitu cen a zjednodušit obchodování. Rozhodnutí o budoucnosti zlotého je komplexní a závisí na mnoha faktorech, včetně ekonomické situace, politické vůle a nálady ve společnosti.
Vliv zlotého na českou ekonomiku
Polský zlotý (PLN) a česká koruna (CZK) jsou dvě silné ekonomiky střední Evropy. Obě měny jsou volně směnitelné a jejich vzájemný kurz je ovlivňován řadou faktorů, jako je obchodní bilance, úrokové sazby nebo nálada investorů. Pro českou ekonomiku je kurz zlotého důležitý především z hlediska obchodu. Polsko je pro Českou republiku třetím největším obchodním partnerem a silnější zlotý zdražuje dovoz z Polska, což se může projevit v růstu cen některých produktů na českém trhu. Naopak slabší zlotý zlevňuje českým firmám export do Polska. Vliv zlotého na českou ekonomiku je však komplexní a nelze ho zjednodušovat pouze na kurz měn. Důležitou roli hraje i celková ekonomická situace v Polsku, která se do Česka přenáší skrze investice, turistiku a další kanály.
Publikováno: 14. 11. 2024
Kategorie: Ekonomika