Lodě, které ve svém označení nesou slovo NEJ

Lodě představují plavidla pohybující se po vodní hladině. Stejně, jako auta typu Tesla a ostatní brázdí silnice, lodě brázdí moře a jiné vodní toky. Každé odvětví má své největší, nejdelší a mnohé další představitele. Platí to mezi auty, ale také mezi vodními plavidly. Jestliže se chcete o těchto rekordních lodích dozvědět něco více, začtěte se do následujících řádků.

Jaké lodě jsou NEJ?

Tak kupříkladu největší loď světa pro osobní přepravu je Harmony Of The Sea, která dosahuje neuvěřitelné délky 360 metrů a šířky 60,5 metru. Na několikapodlažní palubu se vejde asi 6 800 cestujících a zhruba další třetinu lidí tvoří samotná posádka.

Ve světě osobního námořnictví pochopitelně existuje i kategorie pro jednotlivce. Žádná zaoceánská loď se spoustu lidí, nýbrž jachta určená jen pro vyvolené. Největší jachta nese jméno Azzam a měří rovných 180 metrů, tedy polovinu Harmony Of The Sea.

Další rekordní plavidla

Na lodě se samozřejmě můžeme dívat nejenom z pohledu přepravy lidí, ale také jiného nákladu. Třeba největší transportní lodí je MV Blue Marlin s délkou 224,8 metrů. Pokud jde o největší tanker světa, tento titul získalo plavidlo s označením TI Asia. Ten je o 20 metrů delší nežli Harmony Of The Sea a přepraví až tři miliony barelů ropy najednou.

Mezi zajímavé lodě patří také Nimitz, což je největší vojenská loď s délkou 333 metrů, na jejíž palubu se vejde přes 90 letadel. Po moři se pohybují těžební lodě. Tou největší je Shell Prelude FLNG. Ta slouží pro přepravu zkapalněného zemního plynu. Její délka dosahuje maximální hranice až 488 metrů. Plavit se dá mimochodem nejenom na hladině, ale i pod hladinou moře. V tomto směru jednoznačně vede největší ponorná loď Dockwise Vanguard. Ta dosahuje délky 275 metrů a šířky 79 metrů. V jejím případě je hodně zajímavá i ona zmiňovaná šířka. Tento typ nákladní lodi je označován, jako plovoucí plošina.

Publikováno: 25. 10. 2020

Kategorie: Věda

Autor: MartinJirasek

Tagy: Azzam | Harmony Of The Sea | jachta | loď | lodě | Nimitz