Pitný režim by měl mít vždy jistá pravidla

Každý z nás asi správně tuší, že voda je základem našeho života. A teď nemáme na mysli zrovna otužování a jemu podobné procesy. Jde o pitný režim, tedy konzumaci vody v odpovídajícím množství. Kolem tohoto procesu se točí spousta fám o tom, že naprosto každý musí vypít denně 2,5 až 3 litry a podobně. Něco pravdy na tom jistě bude, jen je třeba si uvědomit, že každý z nás je individualista a tomu je třeba přizpůsobit i příjem tekutin.

Proč pít dostatek vody?

Když dodržíte optimální pitný režim, Vaše tělo bude fungovat tak, jak má. Pokud tohle základní pravidlo nedodržíte, můžete se připravit na nejrůznější obtíže. Například, když budete pít málo vody, může Vás bolet hlava, začnou Vám špatně pracovat ledviny, objeví se kožní problémy, třeba v podobě akné nebo budete mít nižší výkonnost. Vzhledem k tomu, že voda tvoří až 60 % našeho těla, může se přidat i nežádoucí zadržování vody v těle či celulitida.

Pokud pitný režim naopak přeženete, přichází zcela opačný stav. Ten je mimochodem velice často označován jako hyperhydratace. V ten moment se mohou začít objevovat otoky těla, přichází na přetřes přetěžování ledvin a zvyšuje se krevní tlak. Takové stavy správný pitný režim rozhodně nepřináší.

Jaký je optimální pitný režim?

Vzhledem k tomu, že každý z nás má trochu jinou muskulaturu těla a věnuje se odlišným pohybovým aktivitám, lze očekávat i rozdílný pitný režim pro jedince. K přesnému číslu se dopracujete tak, že svou hmotnost vynásobíte číslem 0,033. Za každých 10 g bílkovin denně si připočtěte 0,1 litru. A kdybyste se aktivně věnovali nějaké činnosti, za hodinu jejího provádění vypijte 1 litr. Když si tohle všechno sečtete, dostanete se ke správnému číslu tvořícímu ideální příjem vody ve Vašem případě. Uvědomte si, že odpovídající konzumace vody Vašemu tělu jenom prospěje a Vám se pak bude žít o poznání lépe. Přesvědčit se můžete sami.

Publikováno: 05. 11. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: MartinJirasek

Tagy: hyperhydratace | pití vody | pitný režim | voda