Platí ještě pětitisícovky s úzkým proužkem?

Platnost Bankovek 5000 S Úzkým Proužkem

Dva typy pětitisícovek

V oběhu se můžeme setkat se dvěma typy pětitisícových bankovek. První typ s úzkým ochranným proužkem a druhý typ se širokým ochranným proužkem a s doplňkovými ochrannými prvky. Oba typy bankovek 5000 Kč jsou platné a běžně se používají. Bankovky s úzkým proužkem se tiskly do roku 2007 a postupně je při běžné obměně stahuje Česká národní banka z oběhu. Bankovky s širokým ochranným proužkem a s motivem ochranné známky jsou v oběhu od roku 2009. Pokud si nejste jisti platností bankovky, můžete si ověřit její pravost na webových stránkách České národní banky, kde najdete podrobný popis ochranných prvků.

Úzký vs. široký proužek

V oběhu se můžeme setkat s bankovkami o nominální hodnotě 5000 Kč ve dvou variantách lišících se šířkou bezpečnostního proužku. Bankovky s úzkým bezpečnostním proužkem, které byly vydány do 1. dubna 2007, již nejsou od 1. dubna 2017 platné a nelze jimi platit. Tyto bankovky lze vyměnit za platné pouze v České národní bance. Bankovky s širokým bezpečnostním proužkem, vydané po 1. dubnu 2007, zůstávají platné a je možné je bez omezení používat k platbám. Pro běžného uživatele je důležité si pamatovat, že bankovky s úzkým proužkem již platné nejsou a je nutné zkontrolovat šířku proužku na bankovkách, které vlastní.

Platnost obou typů

V České republice se můžeme setkat se dvěma typy bankovek v hodnotě 5000 Kč. První typ má široký bezpečnostní proužek, zatímco druhý typ má proužek úzký. Oba typy bankovek 5000 Kč, ať už s úzkým nebo širokým bezpečnostním proužkem, jsou platné a běžně se používají v hotovostním oběhu. Není tedy třeba se obávat přijímání ani používání žádného z nich.

Vlastnost Bankovka 5000 Kč s úzkým proužkem Bankovka 5000 Kč se širokým proužkem
Platnost Platná do odvolání ČNB Platná do odvolání ČNB
Rok vydání 1993-1999 2009 - současnost
Bezpečnostní prvky Vodoznak, okénkový proužek, skrytý obrazec Vodoznak, okénkový proužek, iridiscentní pruh, skrytý obrazec, mikrotext

Informace o platnosti bankovek vydává Česká národní banka. Na jejích webových stránkách naleznete aktuální informace o platnosti všech českých bankovek a mincí, včetně detailních popisů jejich ochranných prvků. Doporučujeme se s těmito informacemi seznámit, abyste se vyhnuli případným komplikacím při placení. Znalost ochranných prvků vám také pomůže rozpoznat případné padělky.

Výměna starších bankovek

Bankovky s nominální hodnotou 5000 Kč vydané do roku 2004 s úzkým stříbrným proužkem, na rozdíl od pozdějších emisí s holografickým proužkem, již nejsou v oběhu platné. Platnost těchto bankovek skončila 31. března 2007. Pokud jste majiteli takové bankovky, nezoufejte. Stále máte možnost vyměnit ji za platnou bankovku. Výměnu provede bezplatně a bez časového omezení Česká národní banka. Pro výměnu je nutné se dostavit osobně do pokladny ČNB v Praze nebo některé z jejích poboček.

Platnost bankovek s úzkým proužkem se řídí stejnými pravidly jako u ostatních bankovek. Důležité je sledovat oznámení České národní banky.

Radomír Novotný

Kde vyměnit bankovky

Pokud potřebujete vyměnit starší bankovky 5000 Kč s úzkým ochranným proužkem, nezoufejte. I když tyto bankovky již nejsou v oběhu, stále je možné je vyměnit za platné bankovky. Výměnu provede bezplatně Česká národní banka, a to bez časového omezení. To znamená, že i po letech si můžete přijít vyměnit staré bankovky za nové.

Pro výměnu se můžete obrátit na jakoukoli pobočku České národní banky. Doporučujeme si předem ověřit otevírací dobu a případně se objednat, abyste se vyhnuli dlouhému čekání. Informace o platnosti bankovek a mincí najdete na webových stránkách České národní banky. Pravidelně aktualizované informace o ukončení platnosti bankovek a další důležité informace o české měně jsou dostupné pro všechny.

Shrnutí a rady pro čtenáře

Platnost českých bankovek je důležitým tématem pro každého, kdo s nimi manipuluje. Bankovky s hodnotou 5000 Kč s úzkým ochranným proužkem, které byly vydány do roku 2007, již nejsou platným platidlem. Pokud je doma naleznete, bohužel je již nemůžete použít k běžnému placení. Pro výměnu těchto neplatných bankovek se obraťte na některou z poboček České národní banky, kde vám budou bezplatně vyměněny za platné bankovky. Pamatujte, že je důležité sledovat informace o platnosti bankovek, abyste se vyhnuli nepříjemným situacím. Informace o platnosti českých bankovek a mincí naleznete na webových stránkách České národní banky nebo přímo v jejích pobočkách.

Publikováno: 11. 11. 2024

Kategorie: Ekonomika