Podílové fondy mohou zhodnotit Vaši investici

Podílové fondy jsou v poslední době poměrně oblíbenou investicí. Za tímto pojmem se skrývá určitý soubor majetku neboli koš sdružující odlišná aktiva. Pokud se rozhodnete investovat do podílových fondů, stanete se držiteli tzv. podílových listů. Fondy tohoto typu se dělí do různých kategorií – smíšené, akciové, dluhopisové, nemovitostní, komoditní, ale také fondy peněžního trhu.

V rámci podílových fondů máte možnost volit nejrůznější strategie vedoucí ke zhodnocení peněžních prostředků. Výjimkou nejsou ani fondy rozdělené dle způsobu třídění a cílové skupiny investorů.

Jaké výhody přináší podílové fondy?

Jestliže uvažujete o tom, že podílové fondy se stanou Vaší investicí do budoucna, jistě tento názor podpoří níže uvedené klady. Je to například dostupnost podílových fondů, do kterých mohou své peníze vložit i drobní investoři. Díky velkému výběru fondů si můžete nechat utvořit osobní portfolio doslova na míru.

Podílové fondy nabízí rozšířené investiční možnosti a dobrý přehled o jednotlivých investicích. Své vložené peníze máte víceméně neustále pod kontrolou. Ve prospěch fondů mimo jiné hovoří také celkem slušná likvidita a diverzifikace investičního rizika. Nakonec bychom neměli opomíjet ani na to, že fondy nabízí investorům daňové zvýhodnění.

Jaké nevýhody Vás mohou zaskočit?

Stejně, jako to bývá v jiných oblastech, i podílové fondy mají své zápory. V jejich neprospěch hovoří například fakt, že nejde o pojištěnou investici a výnos není zcela garantován. To znamená, že špatné rozhodnutí při volbě strategie a přidružených věcí Vás jednoduše může stát peníze. Počítat také musíte s tím, že fondy, respektive jejich nákup a některé další kroky jsou zpoplatněny, což ve výsledku snižuje celkový zisk. Dále je to i kolísavý kurz promítající se do často se měnící hodnoty podílového fondu.

Pokud si však o podílových fondech nastudujete něco více a obrátíte se na toho správného partnera, může Vám tato investice vydělat peníze. Popřípadě se zaměříte na jiné druhy investic, jakými jsou například akcie a dluhopisy, zlato a jiné.

Publikováno: 21. 10. 2020

Kategorie: ekonomika

Autor: MartinJirasek

Tagy: fondy | investice | podílové fondy | podílový list