Probiotika kladně ovlivňují střevní mikroflóru
Jestliže nevíte, co si představit pod pojmem probiotika, prozradíme Vám to v tomto článku. Na úvod je třeba říci, že probiotikum je ve své podstatě živým organismem, který když dostanete do svého těla, postará se o patřičnou rovnováhu střevní mikroflóry. To znamená, že nebudete trpět obtížemi, jakými jsou například nadýmání, zácpa, průjem, ale také Crohnova choroba a mnohé další.
V této souvislosti je třeba uvést i často používaný výraz, kterým jsou prebiotika. Ta naopak přestavují určitou potravu pro probiotika, takže vše je do značné míry provázáno.
Přírodní probiotika jsou ideální volbou
Svému tělu pochopitelně můžete dodávat probiotika dvěma různými způsoby. Buď vsadíte na vybraná farmaceutika nebo dáte přednost přírodní cestě. Tou byste pochopitelně měli začínat asi ve všech případech, dokud Vás třeba lékař neponaučí o něčem jiném.
Zaměřit se musíte na potraviny a suroviny obsahující zdravé bakterie. Tedy takové, které přispívají k udržitelnosti vhodné střevní mikroflóry. V rámci dostupných produktů lze jmenovat například brynzu, acidofilní mléko a podmáslí. Hodně oblíbené jsou i jogurty. U nich se však zaměřujte na výrobky s živými kulturami. Ty jsou jako probiotika nejúčinnější a nejpřínosnější. Pokud si chcete vytvořit vhodné probiotikum také v domácím prostředí, cilte na kysané zelí a nakládané okurky.
Myslete i na zdravý životní styl
Aby do sebe vše správně zapadalo a užívané přírodní probiotikum Vám bylo k něčemu dobré, měli byste se zbavit i některých špatných návyků. Rozhodně minimalizujte užívání alkoholu a snažte se omezovat tučná jídla. Ta nejsou moc bohatá na vlákninu. Typickým příkladem jsou uzeniny, vnitřnosti a podobné delikatesy, které si mnozí zkrátka těžko odpírají. Věřte nebo ne, z hlediska střevní mikroflóry Vám jejich absence rozhodně pomůže. Změna stravovacích návyků jde tedy ruku v ruce s užíváním přírodních látek.
Dalším přínosným probiotikem je určitě dobrá nálada. I když to může znít jakkoliv, tak se ve svém životě snažte snížit hladinu stresu. Právě ten totiž negativně působí na trávení a tělo vůbec.
Publikováno: 13. 10. 2020
Kategorie: zdraví