Refinancování hypotéky má své klady, ale také nástrahy

S pojmem refinancování hypotéky se asi setkala spousta z nás. Především ti, kdo jsou zatíženi hypotéčním úvěrem například na vlastní rodinný dům nebo bytovou jednotku. Je pravdou, že hypotéky se neustále vyvíjí, díky čemuž dochází ke změně úrokové sazby a ostatních podmínek. Během splácení takového úvěru proto můžete po určitém čase zjistit, že na trhu jsou jiné a výhodnější úvěrové produkty. Pokud chcete vyměnit starou hypotéku za novou, říká se tomu refinancování hypotéky. A právě s jeho výhodami a nevýhodami Vás nyní seznámíme.

Výhody refinancování hypotéky

Tím asi největším kladem refinancování hypotéky je fakt, že ušetříte. A to nejenom v rámci měsíčních splátek, ale v podstatě celého úvěru. Vliv na to má hlavně nižší úroková sazba, respektive roční procentuální sazba nákladů známá pod zkratkou RPSN.

Při refinancování uzavíráte novou smlouvu, takže se můžete domoci nových a lepších smluvních podmínek. Ty nemusí obsahovat zbytečné poplatky jako doposud. Navíc si nové měsíční splátky nastavíte podle svého. Na mysli máme hlavně celkovou dobu splatnosti, která výrazným způsobem ovlivňuje měsíční splátky. Nebo budete naopak platit více a kratší dobu. Výjimkou není ani možnost mimořádných splátek v rámci refinancování hypotéky. Některé bankovní domy Vám na základě Vaší celkové bonity mohou půjčit další peníze navíc.

V čem tkví nástrahy refinancování?

Vše výše uvedené zní jako pohádka. Ta se však musí zrealizovat se vším všudy. Pohlídat si musíte například to, aby předčasné uhrazení staré hypotéky nebylo spojeno s vícenáklady, potažmo s vysokými poplatky. Také si dávejte pozor na to, zda nové nižší splátky nejsou spjaty jen s prodlouženou dobou splácení. Ani v takovém případě by se Vám refinancování hypotéky nevyplatilo a ve výsledku byste zaplatili více.

Refinancování obecně je velice efektivním a praktickým nástrojem hlavně v oblasti úvěrových produktů. Je však třeba k němu přistupovat hodně zodpovědně a umět si vše náležitě spočítat, aby výsledek nepřinesl úplný opak Vašeho snažení.

Publikováno: 19. 10. 2020

Kategorie: Ekonomika

Autor: MartinJirasek

Tagy: hypotéka | refinancování | refinancování hypotéky | změna hypotéky