Senzory, kterými oplývají současné mobilní telefony

Novodobé technologie nás provází na každém kroku. Doma, v práci, obchodech, zkrátka kdekoliv, a to včetně mobilních telefonů. My se dnes zaměříme na to, kam až doba dospěla v souvislosti s nabídkou dostupných senzorů. Tyto senzory se pomalu ale jistě stávají naprostou součástí jakéhokoliv mobilního telefonu.

Senzory, které jistě využijete

O GPS senzoru neboli modulu se asi nemá cenu moc rozepisovat. Ten slouží pro určení přesné polohy. Pojďme se ale soustředit na to, co možná ještě nevíte. Zakoupit lze spoustu modelů mobilních telefonů vybavených čtečkou otisků prstů. Ta navíc nemusí být umístěna pouze v domovském tlačítku, jako to mají telefony Apple, ale i v displeji nebo v bočním zapínacím tlačítku u konkurenčních výrobků.

Mezi hodně používané senzory patří G-senzor, který je ve své podstatě takovým pomyslným akcelerometrem. Na bázi gyroskopu zase funguje gyroskopický senzor, i když v trochu jiném režimu. Pro přesnější určení polohy je hodně využíván nejenom zmiňovaný modul GPS, ale také digitální kompas. U lepších modelů Vám pochopitelně nebudou chybět ani jiné senzory, mezi něž patří například barometr. Ten dokáže s přehledem určit nadmořskou výšku.

S jakými dalšími doplňky se ještě setkáte?

Výše uvedené senzory nejsou pochopitelně tím jediným, co v mobilním telefonu oceníte. Z pohledu praktického využití se nabízí třeba senzor okolního světla a senzor přiblížení. Ten zabrání nechtěnému kliknutí na displej v okamžiku, kdy si ho přiložíte k uchu. Vhod se hodí i jiné automatické senzory, jakými jsou automatické podsvícení klávesnice a automatické podsvícení displeje. V jejich případě se jednoduše nemusíte starat o regulování jasu. Ten se bude sám od sebe přizpůsobovat okolním podmínkám.

Není pochyb, že vývoj těchto technologií se bude ubírat mílovými kroky dál a dál. Proto se není čemu divit, že existují také senzory umožňují například měření tepu. Uvidíme, na co jiného se budeme moci těšit. Třeba mobilní telefony nabídnou i zajímavé noční vidění nebo něco podobného, co najde praktické využití.

Publikováno: 24. 10. 2020

Kategorie: Věda

Autor: MartinJirasek

Tagy: barometr | G-senzor | gyroskop | senzor okolního světla | senzory