Spořící účet – Znáte jeho výhody a nevýhody?

Ve světě financí existuje řada způsobů, jak zhodnocovat vlastní finanční úspory. Pokud nedisponujete dostatečnými znalostmi, aby se Vaším cílem staly akcie, podílové fondy nebo dluhopisy, můžete se vydat podstatně jednodušší cestou. Je to spořící účet. Ten se na první pohled skoro vůbec neliší od toho klasického bankovního, jen Vám zajistí alespoň minimální zhodnocení uložených peněz, které díky tomu jen tak neleží ladem.

Tento účet je primárně určen pro konzervativní investory. Odpovídá tomu nižší úročení, na druhou stranu odpadá i jakékoliv riziko ztráty úspor. Pojďme si společně představit výhody a nevýhody spořícího účtu.

Spořící účet a jeho klady

Nejprve začneme tím, čím Vás spořící účet na první pohled osloví. Kromě nízkého rizika je to určitě bezplatnost produktu. U většiny bankovních domů, které ho nabízí neplatíte za zřízení, vedení, ale ani následné zrušení. Dokonce nejsou stanoveny výpovědní lhůty.

Spořící účet je zajímavý v tom, že k penězům máte okamžitý přístup. Pokud je tedy neodkladně potřebujete, můžete je mít v podstatě ještě tentýž den převedeny na běžném účtu, kde s nimi budete libovolně pracovat. Tento účet je také pojištěn ze zákona do výše až 100 000 EUR. I to minimalizuje jakékoliv další riziko.

Ve výčtu výhod lze ovšem pokračovat. Spořící účet můžete pohodlně spravovat ze svého internetového nebo mobilního bankovnictví. Nejste vázáni žádným minimálním nebo pravidelným vkladem. A u většiny bank lze mimo jiné upotřebit také služby automatických převodů mezi spořícím a běžným účtem.

Zápory spořícího účtu

V rámci objektivity je pochopitelně třeba zmínit také nevýhody, jakými může spořící účet oplývat. Tou největší a pravděpodobně asi jedinou je nižší úroková sazba. Tedy menší zhodnocení peněz nežli v rámci riskantnější investic, jakými jsou akcie a podobně. Na druhou stranu je to stále více než nabízí běžné účty. U některých bank potom můžete narazit na povinnost založit si společně se spořícím účtem také ten běžný. V dnešní době jsou to však už jenom výjimky.

Publikováno: 05. 11. 2020

Kategorie: ekonomika

Autor: MartinJirasek

Tagy: spoření | spořící účet | úročení | úroková sazba