Stavební spoření – Představení produktu od A až do Z
Pojem stavební spoření je celkem omílaný. Pokud o něm však nevíte moc informací, nyní Vám je přinášíme. Jde o určitý typ spoření, v rámci něhož si finance nejenom spoříte a zúročujete. Po dosažení určité částky můžete využít úvěru na výstavbu nebo rekonstrukci rodinné nemovitosti. Jde tedy o poměrně známého konkurenta klasické hypotéky.
Stavební spoření a jeho výhody
Stavební spoření má samozřejmě své klady a zápory. Mezi výhody se řadí státní podpora ve výši 10 % uložených peněz. Její maximální výše je limitována částkou 2 000 Kč. O své finance se při spoření tímto způsobem rozhodně nemusíte bát. Jsou totiž pojištěny ze zákona. Vedle garance zhodnocení se po dvou letech spoření nabízí ona možnost čerpat řádný úvěr ze stavebního spoření. S ním se pojí celkem zajímavá úroková sazba. Mezi klady takového úvěru lze zmínit i to, že mnohdy nemusíte ručit ani žádnou nemovitostí. To se však odvíjí od jeho výše.
Pokud se rozhodnete pro stavební spoření, nemusíte řešit věk. Založit jej lze od narození, kam například svým dětem budete spořit na dobu, kdy budou chtít řešit své bydlení. Omezovat se nemusíte ani počtem smluv, které na své jméno založíte.
V čem Vás spoření tohoto typu může překvapit?
Počítejte s tím, že stavební spoření, respektive jeho založení je spojeno s jednorázovým poplatkem ve výši 1 % z Vámi definované cílové částky. Abyste obdrželi plnohodnotnou státní podporu, musíte si spořit nejenom odpovídající částku, ale je zapotřebí spořit minimálně šest let. Dále počítejte s tím, že z úroků je strhávána 15% daň.
Když stavební spoření využijete na financování bydlení a nedosáhnete na řádný úvěr ze stavebního spoření, bude Vám nabídnut ten překlenovací. Ten je však spojen s vyšším úrokem, nežli mají klasické hypotéky, a tak pro Vás může být nějaký čas nevýhodný. Je to ale jen do té doby, než dosáhnete na ten řádný. S takovými negativy je třeba počítat.
Publikováno: 05. 11. 2020
Kategorie: ekonomika