Vitamín D je jedním z nepostradatelných vitamínů

Každý z nás by měl svému tělu dopřávat důležité vitamíny přispívající k lepšímu zdraví. Není to ovšem pouze vitamín C, jak by si mohl, kdo myslet. Nezbytný je i vitamín D, který můžete získávat nejenom ze slunečního záření, ale také prostřednictvím nejrůznějších potravin nebo s pomocí doplňků stravy.

  • Nedostatek vitamínu D je spojen se zdravotními komplikacemi.
  • Víte, v jakých potravinách ho najdete velké množství?
  • Co všechno ovlivňujte tento vitamín?

Vitamín D má řadu funkcí

Vitamín D je nezbytný například pro tvorbu a zesílení kostí a zubů. Eliminuje nežádoucí křivici u malých dětí a u dospělých jedinců zabraňuje nepříjemné osteoporóze. Kladně přispívá také ke vstřebávání fosforu a vápníku v těle. Do značné míry se podílí i na zvyšování obranyschopnosti lidského těla, tudíž kladně působí na imunitu.

V jakém jídle se nachází vitamín D?

Pokud hledáte potraviny, v nichž je dostatek tohoto vitamínu, zaměřte se na mořské ryby a plody. Výjimkou nejsou ani mléčné výrobky, játra, vybrané druhy masa a mnohé další. Pokud chcete vědět, kolik vitamínu D obsahují jednotlivé druhy ryb, začtěte se do níže uvedené tabulky.

PotravinaHodnota vitamínu D na 100 g
Sardinky440 IU
Losos600 IU
Tuňák230 IU
Kolik vitamínu D se ukrývá v oblíbených rybách?

Je pravdou, že když zvolíte vhodné doplňky stravy, můžete tělu dopřát vitamín D v dávce kolem 1 000 IU prostřednictvím jediné tablety. Na druhou stranu, ryby a podobné potraviny obsahují o přemíru ostatních látek prospěšných pro lidské tělo.

Opakem výše uvedených pochutin s vyšším zastoupením vitamínu D jsou pak ty, které ho neobsahují tolik. Zmínit lze obecně potraviny rostlinného původu. Od nich příliš vitamínu tohoto typu neočekávejte. Jedinou světlou výjimkou jsou houby.

Jaká je doporučená denní dávka?

Z nejrůznějších studií vyplývá obecná definice doporučené denní dávky tohoto vitamínu. Ta je stanovena na úrovni 1 000 až 3 000 IU. Hodně záleží na tom, zda v daném období přijímáte vitamín ze slunečního záření či nikoliv.