Zácpa se může stát poměrně velkou nepříjemností

Zácpa je nežádoucím a nepříjemným chronickým onemocněním, které je mezi lidmi dost rozšířené. Spousta z nás o něm pochopitelně nemluví, ale trpět jím může kolem 30 % lidské populace. Tento problém si člověk může vypěstovat jednoduše sám, a to například oddalováním stolice a její omezenější frekvencí. Člověk se zkrátka musí vyprazdňovat. Dále to může být špatné stravování, stres a ostatní věci.

Zácpa - jak na ni vyzrát?

Jestliže Vás toto onemocnění nějakým způsobem trápí, můžete si sice říci, ano, není to infarkt, ale to asi mnohým nestačí. Zbavit se zácpy při správných návycích můžete v podstatě úplně nebo ji budete minimalizovat v maximální možné míře.

A začít můžete například tím, že se začnete pravidelně stravovat. Rozvrhněte si denní příděl jídla alespoň na pět až sedm dávek. Snažte se dodávat tělu odpovídající množství vlákniny. Zácpa může být velice často způsobena tučnými pokrmy, ale také zvýšeným množstvím cukru. Těmto neduhům se určitě vyhněte.

Dejte zelenou mléčným výrobkům, jakými jsou například acidofilní mléko, kefír a jim podobné. To znamená, konzumujte přírodní probiotika. Vhod Vám jistě přijde i zvýšený příjem vody. Pakliže Vám zácpa dělá neustále starosti, jezte dostatek ovoce s látkou zvanou pektin. Ten se nachází v hruškách, jahodách a jablcích.

Pohyb je také velkým přínosem

V každém případě byste měli zapomenout na používání projímadel nebo úmyslné zadržování stolice. To jsou kroky, které naopak povedou ke zhoršení celkového stavu. Pravidelnost je v tomto směru na prvním místě. A projímavé doplňky považujte za naprosté zlo.

Když se budete snažit dodržovat vše výše uvedené týkající se jídelníčku, pak věřte, že zácpa může velice brzy odeznít. Abyste vše ještě více podpořili, hýbejte se. Ano, pohyb jakéhokoliv typu střevům jednoznačně prospívá. A v tomto případě nemáme na mysli pouze chůzi nebo běh, ale také jiné aktivity, kam spadá i cvičení. Pokud se však pro Vás zácpa stane akutním problémem, rozhodně navštivte lékaře.

Publikováno: 11. 10. 2020

Kategorie: zdraví

Autor: MartinJirasek

Tagy: chronické onemocnění | přírodní probiotika | stravování | zácpa